Урок 42: экскурсия по городу — учим английский сами

Урок -экскурсия Лондон

Урок 42: Экскурсия по городу - учим английский сами

План урока- экскурсии на тему « LondonSightseeingTour»

Урок: Совершенствования знаний , умений и навыков; 6- класс

Цели: обучающие: познакомить учащихся со столицей Великобритании Лондоном и его достопримечательностями, тренировать обучающихся употреблять лексику по теме, развивать монологическую речь, контролировать понимание прослушанного.

Развивающие: использовать mind map при освоении лексики, развивать познавательный интерес за рамками урока, развивать навыки работы в коллективе.

Воспитательные: воспитывать толерантность и уважение к людям, которые тебя окружают в общественных местах , формировать у учащихся потребность в изучении английского языка, воспитывать интерес и уважение к другим культурам.

Формы деятельности: Индивидуальная , фронтальная.

Ресурсы: Слайды с видами достопримечательностей Лондона ( использование ИКТ), и отдельно фото достопримечательностей на доске,mind map на доске.

Предварительная работа : знакомство обучающихся с текстами London и Big Ben, изучение лексики текстов.

Ход урока: В начале урока учитель предлагает учащимся вспомнить лексику предыдущих уроков( The Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Tower Bridge, The Thames, The Tower of London, Trafalgar Square and Nelson’s Column, St. Paul’s Cathedral, the Tate Gallery and the National Gallery, Buckingham Palace, Hade Park, St. James’s Park, Regent’s Park, London Zoo,…

Затем учитель предлагает учащимся поближе познакомиться с Лондоном и совершить экскурсию по городу, обращается к учащимся:

Неllo , ladies and gentlemen! Hello, boys and girls! We welcome you to London. I’m your guide and I’ll help you to make a Sightseeing Tour about London.

Далее , я, как гид , даю учащимся краткую информацию о Лондоне: London is the capital of Great Britain. It is one of the biggest cities in the world. About 7 million people live here. London is more than two thousand years old.

There are 10 000 streets there, London ‘s famous sights are: The Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, Westminster Abbey, Trafalgar Square and Nelson’s Column, St.

Paul’s Cathedral and the Tower of London, Tower Bridge, and the National and the Tate Gallery, Piccadilly Circus and the Raven Master, ets.

Сильным( или сильному ученику )предлагается роли (роль ) переводчиков, который переводит слова гида. Учитель продолжает : Today you ‘ll see all these places and much more of London from our red double- decker bus. We start

from Trafalgar Square. On the column in the centre you see a statue of Admiral Nelson. Ученик . показывает на слайд Колонны Нельсона рассказывает о ней, а «переводчик» переводит.

Учитель: наша экскурсия продолжается , мы переходим к национальной галерее, слушаем о ней , затем Галерее Гейта .Наш автобус следует по площади Пиккадилли, мы проезжаем мимо Гайд Парка и слушаем информацию с переводом. Мы — перед Букингемским дворцом .

Учитель: Look! The flag is flying on the top ,it means the Queen is at home! Look! They are changing the Guard. It happens every day at 11.30.

Наступает очередь учащегося с Букингемским Дворцом рассказать нам о нем.Учащийся рядом дополняет рассказ и мы узнаем , как начинается и чем заканчивается день английской королевы Елизаветы II. Учащиеся оцениваются по ходу своих выступлений .

Учитель: Итак, наша экскурсия продолжается . Мы проезжаем мимо St. James’s Park и узнаем о диковинных птицах , которые там водятся. Далее следует рассказ еще об одном большом парке- Regent’s Park- Регентском Парке со знаменитым Лондонским зоопарком.

Учитель: «Наш автобус подъезжает к зданию Английского парламента, мы узнаем об английском правительстве, о Биг Бене и следуем дальше к Westminster Abbey и пересекаем Темзу по Тауэрскому мосту. А вот и знаменитый Лондонский Тауэр. Мы делаем остановку возле Собора Св. Павла. Наша экскурсия подходит к концу.

Учитель –гид;» Our tour is over. Good-bye and thank you for attention. Welcome to London again.

По окончании экскурсии задаю учащимся вопросы:

Наve you the tour?

What interesting places have you seen?

What have you d most?

What has impressed you?

Would you to visit London?

Подведение итогов. Рефлексия

Что узнали? Чему научились?

Домашнее задание.

Источник: https://kopilkaurokov.ru/angliiskiyYazik/uroki/urok_ekskursiia_london

2.5. Урок — экскурсия

Виртуальные экскурсии при изучении раздела «Животные». 7 класс

виртуальный экскурсия школьник биология Биология — наука, с помощью которой школьники познают окружающий их мир. Преподавание биологии немыслимо без проведения экскурсий…

Внеурочная деятельность школьников по географии

1.2.3 Экскурсия

Одна из форм проведения внеурочной работы может быть экскурсионно-туристическая работа. К ней привлекаются, как правило, старшеклассники (15). Существует несколько определений понятия «экскурсия». Различные словари…

Использование английских композиторов на уроках английского языка.

В наше время, когда все шире и шире развиваются связи между разными странами и народами, знакомство с русской национальной культурой становится необходимым элементом процесса обучения иностранного языка…

Методика организации и проведения экскурсий в музей при изучении курса «Человек и его здоровье»

1.1 Экскурсия как форма организации учебно-воспитательного процесса по биологии

В разные времена в понятие «экскурсия» (от лат. «excursio» — выбегаю) вкладывалось различное содержание. Различие формулировок отражало различие во взглядах на экскурсию. Известный методист В.А…

Методики проведения системы уроков по информатике в 10 классе по теме: «Защита информации»

2.4.2 Урок №3. Игра «Счастливый случай» (урок информационной безопасности)

Цели урока: обучающая: повторение и контроль знаний по теме «Защита информации», развитие всесторонней личности ребят, повышение их интеллектуального уровня развития. развивающая: развитие всесторонней личности ребят…

Научно-методический анализ темы «Основы термодинамики» в курсе физики средней общеобразовательной школы

2.3 Урок систематизации и обобщения знаний. Нетрадиционный урок по теме «Основы термодинамики»

Цели урока: повторение и обобщение знаний учащихся по теме «Основы МКТ», используя их творческий потенциал; развитие учебно-познавательных потребностей учащихся при обучении физике. Тип урока: нетрадиционный урок в форме игры…

Нетрадиционные формы урока

3.5 Урок — экскурсия

В наше время, когда все шире и шире развиваются связи между разными странами и народами, знакомство с русской национальной культурой становится необходимым элементом процесса обучения иностранного языка…

Объект природы в биологическом образовании подростков (на примере «Суриковского ключа»)

1.3.1 Экскурсия как ключевая форма обучения на природном объекте

Экскурсионные формы занятий занимают ключевую позицию при построении учебного процесса на основе изучения природного объекта и от успешности их проведения зависит эффективность использования других форм…

Организация учебных экскурсий как средство формирования экологического мировоззрения и профориентации учащихся

Урок № 1. Экскурсия на водоочистную станцию

Экскурсия проводится в 8 классе при изучении темы «значение воды. Охрана водоемов от загрязнения». В связи с тем, что изучением этих вопросов начинается новая тема, подготовительный к экскурсии урок можно не проводить. Учителя, как правило…

Организация учебных экскурсий как средство формирования экологического мировоззрения и профориентации учащихся

Урок № 2. Экскурсия в пожарное депо

Противопожарная безопасность и меры ее профилактики — составная часть химических (экологических) знаний. Поэтому при изучении химии необходимо вооружать учащихся знаниями правил противопожарной безопасности и добиваться их выполнения коле…

Организация учебных экскурсий как средство формирования экологического мировоззрения и профориентации учащихся

Урок № 3. Экскурсия в отопительную котельную

Эту экскурсию целесообразно провести в IX классе как комплексную по химии и физике: при изучении темы по химии «Подгруппа углерода», в которой рассматриваются вопросы об основных видах топлива и способах сжигания твердого…

Проблема последовательности в обучении математике и математические экскурсии

2.2 Математическая экскурсия и ее структура

В непосредственном учебном процессе экскурсия представляет собой один из методов наглядного обучения. Она является одной из форм внеклассной работы по математике…

Роль музейной педагогики в возрождении русской народной культуры в школьных музеях г. Кемерово

3.1 Экскурсия как форма приобщения учащихся к русской культуре

Школьный музей не относится к той категории мест, посещение которого обязательно для человека. Следовательно, задача музея — привлечь внимание учащихся, заинтересовать их. Что требует разработки постоянно новых экскурсий…

Современный урок и его особенности

4.4 Урок-экскурсия

В наше время, когда все шире и шире развиваются связи между разными странами и народами, знакомство с русской национальной культурой становится необходимым элементом процесса обучения. Ученик должен уметь провести экскурсию по городу, селу…

Экскурсии в начальном курсе математики

1. Экскурсия как особая форма урока

* Определение понятия «Экскурсия Экскурсия — поездка (коллективная или индивидуальная) куда-нибудь с образовательной или увеселительной целью. Экскурсия — это форма организации учебного процесса, направленная на усвоение учебного материала…

Источник: http://ped.bobrodobro.ru/12812

Разработка урока и презентация по английскому языку «Экскурсия по Москве»

Цели:

— назвать главные достопримечательности Москвы;

— узнать некоторые важные исторические события;

— проиллюстрировать некоторые интересные факты о Москве;

— отвечать на вопрос викторины;

— суммировать информацию о России и Москве.

Ожидаемые результаты:

— собрать знания о родном городе;

— улучшить навыки чтения, письма и говорения;

— подготовиться к письменному заданию.

Ход урока.

Доброе утро, мальчики и девочки. Сегодня мы продолжаем говорить о нашей стране и вашем родном городе. Мы проведем виртуальную экскурсию по Москве.

Вы выучите историю города, узнаете о его достопримечательностях и многих других вещах. Вы будете читать, говорить и выполнять упражнения. Я буду вашим гидом сегодня.

Давайте начнем нашу экскурсию. Первая станция – «Фонетическая минутка». Посмотрите на доску и повторяйте за мной:

Читайте также:  7 признаков, что пора начать обучение английскому с преподавателем - учим английский сами

The land of Moscow — the land that is my native,

Where in the dawn of my best years,

I spared the hours of carelessness, attractive,

Free of unhappiness and fears (A. Pushkin).

Скажите, пожалуйста, какое отношение к Москве выражает автор в этих строках?

Теперь давайте повторим изученный нами материал о России.

Спасибо. Теперь перейдем к нашей теме. Обратите внимание на доску (Слайд 1). 

Как вы знаете, Москва – столица России.

Москва делится на округи, а управляют ею мэр и муниципальный совет. Пять основных округов Москвы формируют круги, самым известных из которых является Кремль — окруженный стеной город.

Его стены представляют пределы города на конец 15 века.

Москва является центром российской железной дороги, внутренним портом, и имеет несколько гражданских и военных аэропортов.

Главные отрасли промышленности Москвы включают машиностроение, обработку металлов, очистку нефти, издательство, пивоварение, кинопроизводство, производство станков, точных инструментов, строительных материалов, автомобилей, грузовиков, самолетов, химикатов, древесины и изделий из бумаги, текстиля, одежды, обуви и безалкогольных напитков.

Теперь давайте прочтем о некоторых событиях из истории Москвы.

Запишите схематично основные события хроники.

Настало время для перехода к наиболее известным местам Москвы.

Скажите мне, пожалуйста, какие достопримечательности вашего города приходят вам на ум?

Хорошо. Теперь давайте снова обратимся к доске. Знали ли вы, что:

Московский Кремль — очень старый исторический укреплен-ный комплекс в самом сердце Москвы. У него есть четыре дворца, четыре собора, известная Кремлевская Стена вокруг и большие Кремлевские башни.

Крепость служила официальной резиденцией главы России и является теперь штабом правительства.

В своем самом раннем воплощении Красная площадь была известна как Тринити-Сквер, в честь Собора Троицы, который стоял на ее южном конце во время правления Ивана III.

С 17-го века, однако, русские начали называть площадь ее современным именем.

Образовано имя было от слова «красный», которое на старорусском языке означало «красивый».

Пожалуйста, продолжайте читать друг за другом.

Весь материал — в архиве.

Источник: https://videouroki.net/razrabotki/razrabotka-uroka-i-prezentatsiya-po-angliyskomu-yazyku-ekskursiya-po-moskve.html

В путешествие по городу возьмем с собой карту

Lesson 9. В путешествие по городу возьмем с собой карту

цель:

• учебная: представить новый лексический материал по темам «Я, моя семья и друзья (место жительства)», «Путешествие», практиковать языковые средства по темам, формировать навыки употребления новых лексических единиц, совершенствовать компетенции чтения, аудирования и устной и монологического вещания;

• развивающая: внимательно следить за презентованной информации; эффективно сотрудничать во время парной и групповой работы, мотивировать готовность участвовать в иноязычной общении; развивать различные виды памяти — слуховую, зрительную, внимание, воображение, учить работать в паре, логично излагать мнение, развивать устные коммуникативные умение с опорой на наглядность, развивать социокультурную компетенцию;

• воспитательная: воспитывать умение сконцентрироваться, слушать других, формировать доброжелательную атмосферу в классе, воспитывать заинтересованность в расширении своих знаний, связывание учебного материала с жизнью, общую культуру учащихся, толерантность друг к другу.

Оборудование: карточки по темам «Я, моя семья и друзья (место жительства)», «Путешествие».

Ход урока

Warm-up

1. Game cards Disappearing»

Stick from five to seven flashcards “City Buildings on the board. Do choral repetition of the words. Then remove one of the flashcards in the sequence. Pupils chant the whole sequence of the words, including the missing one.

Repeat removing another flashcard. Continue till there are no flashcards on the board and pupils are saying the whole sequence from memory.

You can also play the game by writing seven words on the board, then rubbing them out one at a time.

Presentation

2. Listen and say (p. 149, ex. 1).

Ask pupils to look at the pictures.

Ask if pupils walking around their city/town/village? Do they go alone or with adults/friends? What do they usually do there?

Read the dialogue while pupils listen and read silently.

Explain any words that pupils ask for.

Read the dialogue again. Pupils listen and repeat.

When pupils are familiar with the text, ask pairs of pupils to act out the dialogue.

Monitor the activity and help where necessary.

Repeat with a different pupil, but this time let pupils choose partners to act them out with.

Repeat with several different pupils.

Practice

3. Have a talk (p. 149, ex. 2).

Ask pupils to open their books at p. 148, ex. 4. Explain that they are going to make dialogues using the map of the city and speech patterns.

Pair work: Ask pupils to look at speech bubbles and complete them with suitable words from the map. You can write down an example of the dialogue on the board:

A. let's go to the river.

В. Where is it?

A. Look at the map. We walk along the Street Station. Cross the Bank Street. Go along the Street Station again. Turn left or turn right. The river is along the River Street.

Pupils read and practise the dialogues with the different words for a few minutes.

Go round helping.

One or two pairs act out the dialogues.

If you have time, repeat with several different pupils.

Monitor the activity and help where necessary.

4. Look, listen and follow (p. 150, ex. 3).

Ask pupils to look at the pictures. The town plan buildings has represented by symbols. Pupils look at the plan, read the dialogue and follow the description.

Pair work: Ask two bright pupils to read the conversation. Other pupils listen, read and follow. You can translate difficult sentences into the native language.

Pronounce the words clearly.

Follow the same procedure three or four times.

Transfer: Ask questions about the pupils’ own area. Be careful to choose places that are easy to describe.

Reading and Writing

5. Listen again, choose and complete (p. 151, ex. 4).

Read the dialogue again.

Monitor the activity and help where necessary.

Then ask pupils to finish sentences using the correct answers. Ask pupils to write the sentences down.

Answers: 1. b; 2. c; 3. a; 4. b.

6. Act out the scenes of task 1.

Read the dialogue of ex. 1 again.

Pupils read and practise the dialogues.

Go round helping.

Ask pupils to act out the scenes of task 1.

One or two pairs act out the dialogues.

Ending the Lesson

7. Game «Quick flash»

Take the flashcards (use the verbs of this unit) and hold them facing you so that the pupils can't see them.

Tell the pupils they are going to see a flashcard for a very short time. They must call out the word.

Choose a flashcard, reveal it for a few seconds and only ask “what's this? What are the children doing?”

Pupils call out the word. Choose a pupil to select the next card and ‘flash’ it to his / her friends.

Continue until you have practised all the words.

Homework

Read p. 149, ex. 1; p. 150, ex. 3.

Further practice

Use Workbook tasks at the lesson or at home.

Источник: http://schooled.ru/lesson/english/4klas/53.html

Урок-экскурсия по Москве (английский для 9-11 классов)

A. Students and Settings

Age: 14-15 y.o.

Grade level: 9th Grade

Type of Institution: public school

Number of students: 15

Students have access to a multi-media lab where they can scan images, use computers for writing, create PowerPoint presentations, access the Internet, etc. There is a whiteboard, TV, and VCR in their classroom.

The class meets three times a week for 6 years.

Length of each class meeting: 60 minutes.

B. Lesson background

The previous lesson concerned our native country, Russia. Now we are expanding this topic and speak about the capital of Russia – Moscow. Following this lesson we are going to make a virtual excursion of the city, to talk about its places of interest, some history points, etc. Also we are going to take a quiz with the help of PowerPoint presentation.

C. Learning objectives / expected results

Objectives:

  • to name the main places of interest of Moscow;
  • to recognize some important historical events;
  • to illustrate some interesting facts about Moscow;
  • to answer the question of the quiz;
  • to summarize the information about Russia and Moscow.

Expected results:

  • to collect knowledge about native city;
  • to improve listening, reading and speaking skills;
  • to get ready for the writing assignment.

D. Materials and sources

The PowerPoint presentation is made for the lesson. It includes the whole necessary material.

List of sources:

1. Description of places of interest: http://kudamoscow.ru/place/

2. Some facts about Moscow: http://www.anothercity.ru/

E. Procedures / timing

Teacher does / says Students do / say Approximate time needed
Good morning, boys and girls. Today we continue talking about our country and of your native city. We'll have a virtual excursion to Moscow. You will learn the history of the city, its places of interest and a lot of useful information. You will read, speak and do some exercises. I will be your guide at our lesson. Good morning, teacher. 1 minute
Let’s start our excursion. The first station is a “Phonetic” minute. Look at the whiteboard and repeat after me:The land of Moscow — the land that is my native,Where in the dawn of my best years,I spared the hours of carelessness, attractive,Free of unhappiness and fears (A.Pushkin). Children read the fragment of the poem “The Land of Moscow…” written by A.Pushkin together. 2 minutes
Tell me, please, what attitude to the city did the author express in these lines?
  • Alexander Pushkin loves his native city.
  • He recalls careless time that he spent there.
  • He has positive emotions speaking about Moscow.
1 minute
Now let us revise the previous material about Russia.
  • Russia is a transcontinental country, extending halfway around the northern hemisphere and covering much of eastern and north-eastern Europe and the whole of northern Asia.
  • In terms of population, Russia is the ninth largest country in the world, even though it's the world's biggest country.
  • Russian language uses the Cyrillic alphabet instead of the Latin and is one of the 5 most spoken languages in the world.
  • Russia is the only State in the world, on the territory of which there are 12 seas.
  • Russia is the only country in the world that hosted 2014 Winter Olympic and Paralympic Games on the Black sea coast in a humid subtropical climate
2 minutes
Thank you. Let’s pass to our topic. Look at the whiteboard (Slide 1). As you should know, Moscow is the capital of Russia.Moscow is governed by a city council and a mayor and is divided into boroughs. The five major sections of Moscow form concentric circles, of which the innermost is the Kremlin, a walled city in itself. Its walls represent the city limits as of the late 15th cent. The hub of the Russian railroad network, Moscow is also an inland port and has several civilian and military airports.Moscow's major industries include machine building, metalworking, oil refining, publishing, brewing, filmmaking, and the manufacture of machine tools, precision instruments, building materials, automobiles, trucks, aircraft, chemicals, wood and paper products, textiles, clothing, footwear, and soft drinks.  Children look at the whiteboard and listen to the teacher. 2 minutes
Now let’s read about some history events which took place in Moscow. Children read the statements one-by-one:

  • 1147 — The first mention in the Historical Chronicles.
  • 1328 — Moscow became the capital city of the Great Moscow Principality and of all Russian Lands.
  • 1612 — A people volunteers' corps under the commandment of Minin and Pozharsky liberated Moscow from the Polish invaders.
  • 1713 — Under the reign of Peter I the capital city of Russia was moved from Moscow to Petersburg 
  • 1755 — The first Russian university called Moscow University (MSU now) was founded.
  • 1812 — The Patriotic War with Napoleon. Big fires in Moscow. During that fire almost all the buildings were destroyed and few ancient buildings keep intact.
  • 1918 — On the 12th of March the city of Moscow became the capital of the Soviet Russia.
  • 1935 — The first line of Moscow Metro was opened and put into operation. 
  • 1941 — Defeat of the German forces in the battle of Moscow 
  • 1980 — Organization and carrying the XXII Olympic Games. 
  • 1991 — In august 21 there was a small revolution set in Moscow. The government was changed and there had been tanks for several days in the centrum of Moscow. At this time the Soviet Union was over, but it was a strange time for some period. 
  • 2006 — High from all the oil and gas money Moscow proudly becomes the most expensive city in the world. 
3 minutes
Write down sketchy the main events of this chronicle. Children briefly make schemes or table or short notes. 5 minutes
Now it’s time to pass to the most famous attractions of Moscow.Tell me, please, what places of interest of you city come to your mind first?
  • Red Square
  • Mausoleum
  • The Kremlin
  • Arbat street
  • Gorky Park
  • Sparrow Hills
1 minute
Good. Now let’s have a look at the whiteboard again. Did you know that:

  • The Moscow Kremlin is a very old historic fortified complex at the very heart of Moscow and it has four palaces, four cathedrals, the well-known Kremlin Wall around it and great Kremlin towers. The complex used to be an official residence of the head of Russia when Moscow was its capital and is now the government’s headquarters.
  • In its earliest incarnation, Red Square was known as Trinity Square, in honor of Trinity Cathedral, which stood on its southern end during the rule of Ivan III. From the 17th century onward, however, Russians began calling the square by its current name, “Krasnaya Ploschad.” The name is derived from the word krasnyi, which meant beautiful in Old Russian and only later came to mean red.

Please, go on reading one-by-one.

Children continue reading facts about sightseeing of Moscow.

  • The first mausoleum was wooden. In 1924 no one knew if the embalming process used would preserve the body for a long time. The government wanted to maintain it at least for several months so that people from all over of the country could come and see Lenin. But when the embalming technique was proved reliable it was decided to keep Lenin in the mausoleum forever. A new stone building was constructed by architect Shusev in 1930.
  • The State Historical Museum is surely one of Russia’s treasures, with more than 4,5 mln items and about 14 mln sheets of documents. From the date of its foundation the Museum was not only a storage area for Museum’s collection but also the largest scientific and educational center. Every year about 1 mln people visit the Museum, and half of them are children and young people under 18.
  • Museum of Cosmonautics in Moscow is one of the largest science and technology museums in the world. The museum’s collection includes more than 93,000 items: samples of rocket and space technology, real relics, documents, philately, numismatics, decorative and applied art collection of paintings and graphics.
  • The Central Museum of the Great Patriotic War is the unique memorial complex which serves to eternize memory of Soviet people valour, heroism and courage during the Great Patriotic War. The Museum is engaged in research, in cultural and educational work, in event management of youth patriotic upbrining.
  • The pride of all Russia — Bolshoi Theater — is one of the world’s biggest opera and ballet theaters, rated as high as La Scala in Italy and Covent Garden in England.
  • Erected in 1967, Moscow’s Ostankino TV and BC Tower is the second tallest free-standing building in the world. It has a structural weight of over 55,000 tons.
  • Chystye Prudy (Clean Ponds) were called “Dirty Ponds” till 1703, when Petr Menshikov ordered to make them clean.
  • The Patriarch’s Pond is one of the main settings of Mikhail Bulgakov's novel The Master and Margarita, which begins with a tram accident by the pond. Although there was never any regular tram service or permanent tram tracks around the pond, for a short time in 1930s, there was a temporary service track used for night storage.
  • Gorky Park is a Central Park of Moscow, with an attendance of more 100, 000 a day on the weekend.
  • Built during the Stalin’s rule, the seven buildings of Moscow, the Hotel Ukraina, the Hotel Leningradskaya, Kotelnicheskaya Embankment Apartments, the Kudrinskaya Square Building, the Ministry of Foreign Affairs, the Red Gates Administrative Building, and the main building of the Moscow State University, have identical architectural style. These buildings are evenly spread around the city and are known as the Seven Sisters in English and Vysotki or Stalinskie Vysotki in Russian. The typical architectural style is called Stalinist Gothic.
  • The tallest building in Europe is the «Moscow Tower» located in the Moscow city International business complex. It’s 302 meter high and it has 76 floors.
  • The Moscow Zoo, founded in 1864, is the largest zoo in Russia. It contains more than 3,000 specimens of 550 species.
  • Moscow metro which was opened in the year 1935 is famous for its elegant architecture with art, murals, mosaics, and elaborate chandeliers. The Moscow metro has a total of 182 stations, which boast of one of the deepest subway systems and Europe’s longest escalator in Park Pobedy.
10 minutes
Now tell me if you have any questions concerning our topic. Children ask questions, teacher gives the answers. 2 minutes
Ok, guys, no let’s move on to the most interesting part of our lesson. You are going to take a quiz which contains 4 tours . Please, divide into the teams. Children are divided into three teams, five members in each one. 1 minute
The first tour of our quiz namely “Believe or not?” consists of 9 statements. You are to decide if they are true or false. You can get 9 points maximum. Start, please. Children work in teams, there are 20 seconds for the statement, 3 minutes for the whole task. 5 minutes
Good. Next step is filling the gaps. There are 6 easy sentences 1 point for each of them. Please, add the missing information. Children use their notes to complete the sentences. 5 minutes
The third task is called “Personality tour”. It contains 6 tasks There are some portraits and facts about famous persons. Correlate them. Children correlate the pictures. 5 minutes
The last but not least tour concerns sightseeing of Moscow. You are to do crossword puzzles. Every appropriate word brings you 0,5 points (9 points at all). Children do crossword puzzles. 5 minutes
Let’s sum up your scores. (Counts points, announces the winners, etc.). Children get their rewards. 2 minutes
Now look again at the tasks of the quiz. What was the easier? What was the most difficult? Children analyze their mistakes. 3 minutes
Today we made a bid step in recognizing our native town. Let’s talk about the results of the lesson. (Gives the task for homework). Children discuss new material, quiz, ask questions, give answers. 4 minutes
Thank you very much for your attention. See you next time. Good-bye. Good-bye. 1 minute

F. Reflection

The lesson provided a lot of new material for the students and also revised some knowledge. PowerPoint presentation with a lot of pictures helped to visualize information.

There were both individual and group kinds of working, students improved their reading, writing and speaking skills. Also children were able to express their emotions, to state their points of view.

This lesson was very important for students, it helped them to know better our homeland.

Скачать материал урока и презентацию можно здесь: https://drive.google.com/file/d/0ByUVNVWS8TOQSHdkSVN2WnhMR3M/view?usp=sharing                                                                                                                       

Источник: https://drive.google.com/file/d/0ByUVNVWS8TOQSHdkSVN2WnhMR3M/view?usp=sharing

Источник: http://moi-amour.ru/publ/predmety_gruppy_quot_inostrannyj_jazyk_quot/anglijskij_jazyk/urok_ehkskursija_po_moskve_anglijskij_dlja_9_11_klassov/71-1-0-369

Урок-экскурсия по английскому языку «Путешествие по Англии»

Урок-путешествия «Welcome to ENGLAND!»

Цель: организация иноязычного общения и расширение страноведческого кругозора студентов.Задачи :

Образовательная:

активизировать в речи студентов изученные ЛЕ по теме “Travelling”;развивать умения в монологической речи, а также устной подготовленной речи;Развивающая: Развитие памяти и внимания.  Развитие навыков аудирования.  Развитие навыка поискового чтения.

Воспитательная: Воспитание патриотизма и любви к чужой стране. Воспитание уважения к культуре другого народа . Формирование культуры речи. Тип урока: урок -экскурсия

Оборудование: компьютер, интерактивная доска, слайды, стенгазета. Ход мероприятия1. Организационный момент и приветствие.

 Teacher: Good afternoon, dear students and teachers! I am glad to see you ! Today is the 9th of October , Thursday, and we have met here to speak about travelling. Our traveling to England is over. We have learned a lot of interesting things about London and its history.

We have visited the most famous places in London. Today we are going on a journey to England.  I’ll be your guide.

2 . Slide 1,2,3.Great Britain

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (the UK) occupies most of the territory of the British Isles. It consists of four main parts: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

London is the capital of England, Edinburgh is the capital of Scotland, Cardiff— of Wales and Belfast — of Northern Ireland. The UK is a small country with an area of some 244,100 square kilometres. It occupies only 0.2 per cent of the world's land surface.

It is washed by the Atlantic Ocean in the north-west, north and south-west and separated from Europe by the North Sea in the east and by the

English Channel in the south. The Strait of Dover or Pas de Calais is the narrowest part of the Channel. The North Sea and

the English Channel are often called «the narrow seas»; they are not deep but are frequently rough.

 Slide 4,5,6.The United Kingdom flag was officially adopted on January 1, 1801.

Slide 7-11. Trafalgar Square.

There are always a lot of people and pigeons on the square.Every winter there is a big Christmas tree which is a gift from Norway in the middle of the square.On New Year’s Eve people gather around the tree.In the middle of the square there is Admiral Nelson’s Column.

Slide 12-15. Buckingham Palace

This is the Queen’s home. It was built in 1703. There is a great collection of paintings.

Slide 16-26. Queen Elizabeth II

Elizabeth II's full name is Elizabeth Alexandra Mary. She was born on April 21, 1926. She never went to school and was taught by home tutors. In 1947 she married Prince Philip; he was created Duke of Edinburgh.

A year later she gave birth to a son, Charles. In 1950 she gave a birth to a daughter, Anne. Elizabeth succeeded to the throne after the death of her father in February in 1952.

Her second son, Andrew, was born in 1960 and the third, Edward, in 1964.

Slide 27-29. Westminster Abbey.

This is a holy place. All English kings have been crowned and buried in the church since 1308.

Slide 30-33. Westminster Cathedral

It was built between 1895 and 1903.This is the seat of the Cardinal Archbishop and the leading Roman Catholic Church in England. Its bell tower is 84 metres high.Slide 34 The Houses of ParliamentThis big palace is the most famous building in the world – the British Parliament.The building is 280 metres long.There are more than 1000 rooms. Slide 35-42. Big BenBig Ben, the big clock tower, is the symbol of London. It strikes hours.

Slide 43. Tower

The Tower of London has been a fortress, a palace, an arsenal, a mint, a prison, an observatory, a zoo, the home of the Crown Jewels and a tourist attraction.

Slide 44-45. Imperial State Crown

The Tower’s greatest treasure is the Imperial State Crown.There are 2 800 diamonds on it.Slide 46-49. BeefeatersThe quards of the Tower are called Beefeaters.The legend says that if the ravens leave, the Tower and the country will fall.

Slide 50-57. Tower Bridge

The most famous bridge in London is a Tower bridge. Tower Bridge is a bascule-bridge. The bascules will open to let ships pass through. Slide 58. St. Paul’s CathedralSt.Paul’s Cathedral is a famous building too.Prince Charles and Princess Diana married here in 1981. Slide 59-64. Madame Tussauds WaxmuseumHere you can see famous people, good and bad, made of wax.This is Marie TUSSAUD (Marie GROSHOLZ)/ (1.12.1761 — 16.4.1850).Slide 65-66. Double-deckersThere are big red buses called double-deckers in London. People sit upstairs and downstairs on these buses. Tourists them very much. Slide 67. TaxisTaxis in London are old-fashioned black cars. Slide 68. Telephone booths

Slide 69-72. River Thames

Thames flows through London.The River Thames is 338 km long.It is 245 m wide here.Even big seaships can visit London. Slide 73-75. Stonehenge

The Stonehenge stone circles are in England. People transported the first stones to this place about 5000 years ago. We don't know a lot about Stonehenge. Who built it? How did they build it? Why did they build it? It's a mystery.

People built Stonehenge with bluestones and sarsen stones. There were about 80 bluestones. They came from mountains 250 kilometers away. They are very heavy – some weigh about 4 metric tons. The sarsen stones are even bigger and heavier. About 4000 years ago, people transported them from 30 kilometers away.

How did people use Stonehenge? Maybe they used it as a cemetery or a place for studying the sun and the stars. Maybe it was also a temple. It's still a special place for some people today. Every year, on June 21st, lots of people go to Stonehenge to celebrate the longest day of the year.

Полезно? Поделись с другими:

23   Скачиваний: 7

Если Вы являетесь автором этой работы и хотите отредактировать, либо удалить ее с сайта — свяжитесь, пожалуйста, с нами.

Источник: https://www.InfoUroki.net/urok-ekskursiya-po-angliyskomu-yazyku-puteshestvie-po-anglii.html

Ссылка на основную публикацию